- The 32" screen size is suitable for a small-sized bedroom
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- From watching HD movies to sports leagues, sitcoms to serious talks shows, the cost-effective 768p with 1366 x 768 display is the perfect combo to let you enjoy your favorite content
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 32" |
| Backlight Technology | LED |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 80 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Internet Access | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 768p |
Samsung UN32H5000FF 32" Smart LED-LCD TV - HDTV - High Dynamic Range (HDR) - LED Backlight - 1366 x 768 Resolution
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
622 out of 622 (100%) reviewers recommend this product

