- The gigantic 75" screen size for large rooms and home theater spaces
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- No matter how detailed is the content that you are watching, in day time or night, in your room or lounge, the 2160p 4K UHD will always impress you
- With internet accessibility, watch online shows, sports and get quick updates from your Facebook and Tweeter accounts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | Motion Xcelerator 144Hz |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Backlight Technology | Mini LED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | Neo Quantum HDR |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Energy Consumption per Year | 375 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Internet Access | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 40 W |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

