Self-illuminating pixels deliver breathtaking contrast and brightness
Take in dazzling brightness and inky blacks with lifelike color on this AI-enhanced OLED TV that makes old and new content look incredible1. And, your favorite video games feel intense while staying smooth thanks to the Premium Gaming Pack.
Dynamic brightness and contrast | OLED HDR
Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen2 processor analyzes each scene to improve brightness for a more dynamic picture.
The power behind the stunning picture | NQ4 AI Gen2 Processor
The advanced powerhouse behind your TV's performance, the NQ4 AI Gen2 Processor analyzes and enhances content in real time, delivering sharper images, smoother motion, and more vibrant colors. From fast-paced action scenes to quiet dramatic moments, everything looks more lifelike and engaging. Combined with advanced sound processing, it creates a truly cinematic experience in your home.
Next-level gaming with reduced motion blur and low latency | Premium Gaming Pack
Dive into next-level gaming with smooth, tear-free graphics and real-time responsiveness. Level up your gameplay with Motion Xcelerator 120Hz, NVIDIA G-SYNC or AMD FreeSync Premium for low latency.
Bring smooth motion to games and sports | Motion Xcelerator 120Hz
Whether gaming or watching sports, enjoy responsive performance with smooth, blur-free visuals. With dynamic refresh technology, every move stays sharp and clear, no matter how intense the action gets.
Next-level gaming with responsive gameplay | NVIDIA G-SYNC Compatible
Validated by NVIDIA, this technology offers an advanced variable refresh rate (VRR) experience for ultra-smooth, fast gaming. It effectively minimizes screen tearing and stuttering, resulting in seamless gameplay.
A tear-free gaming experience | FreeSync Premium
Reduces stuttering and tearing, keeping content fluid and smooth, even during intense gameplay action.
Theatrical multidimensional sound that puts you at the center of the action. | Dolby Atmos
Feel like you're at the center of your favorite movie or show with spatial audio that moves around you and above you. Hear helicopters buzzing overhead or music like you're in a grand concert hall.
Personalized smart TV platform built around you | One UI Tizen
Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | Motion Xcelerator 120Hz |
| Screen Size Class | 83" |
| Viewable Screen Size | 83" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Energy Consumption per Year | 366 kWh |
| Operating Power Consumption | 510 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Digital Audio Output | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System | Surround Sound |
| RMS Output Power | 20 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Streaming Service | Spotify |
| Media Player | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 74.74 lb |
| Height with Stand | 44.47" |
| Depth with Stand | 13.73" |
| Width with Stand | 72.80" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 300 |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Language Supported | French |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2026 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |













