Experience amazing color with a Real Quantum Dot display
Mini LEDs are made better with Quantum Dots to deliver astonishing brightness and 100% color volume. Precise backlighting unlocks captivating contrast, while advanced AI processing makes your content look and sound better.
Vibrant picture, richer colors | Quantum Mini LED
Movies and shows look more vibrant, with improved contrast that makes dark scenes clearer and bright scenes more dazzling, resulting in enhanced picture quality, whether you're watching a drama or sports.
Over a billion colors that stay true, even in the brightest scenes | 100% Color Volume with Quantum Dot
Appreciate every beautiful shade of color with incredible precision. The nano-sized Quantum Dots can display the entire color spectrum, so you can admire billions of shades at any brightness level.
Powers dramatically clear color and sound | NQ4 AI Processor
Enjoy your movies and shows in stunning 4K, regardless of the source resolution. Plus, get the most out of what you're watching with AI-optimized color-boosted picture and audio quality, enhanced according to the type of content
Experience clear picture and smooth motion in games and sports | Motion Xcelerator
Whether gaming or watching sports, enjoy responsive performance with smooth, blur-free visuals. With dynamic refresh technology, every move stays sharp and clear, no matter how intense the action gets.
Where gaming comes together - no console required | Gaming Hub
A central hub that brings together your favorite games from your consoles, cloud services and gaming apps, all in one place. It also offers personalized recommendations so you can easily find what to play next.
Fine-tune your game settings as you play | Game Bar
A handy, in-game menu for settings like FPS, input lag, minimap zoom, and more. It also lets you apply ultra-wide aspect ratios of 219 and 329 to expand your view on bigger screens.
Personalized smart TV platform built around you| One UI Tizen
Stream, game and explore all your favorite content on One UI Tizen, an intuitive smart TV platform you can customize. With Samsung Knox securing your data and 7 years of automatic OS updates, enjoy peace of mind while accessing endless entertainment on a platform that's always up to date.
Access art from world-famous galleries and artists | Art Store
Find the perfect piece of artwork from the world's leading museums and artists such as The Met, MoMA, Salvador Dali, Keith Haring, Jean Michel Basquiat and more.
Your smart home command center | SmartThings
Connect and control smart devices through your TV to simplify your day-to-day life with the built in SmartThings Hub. Get notifications about your devices right on screen, including a 3D Map View showing your entire smart home ecosystem at a glance.
- The gigantic 75" screen size produces clear visual no matter from how far it is watched
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- Enjoy the audio content with immersive sound effects
- Enjoy HD TV channels and programs online with ATSC digital tuner
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- 3840 x 2160 resolution and 2160p scan format for producing sharp and bright images
- With internet accessibility, watch online shows, sports and get quick updates from your Facebook and Tweeter accounts
- 3 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | NQ4 AI Processor |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Motion Interpolation Technolo | 120Hz DLG |
| On Screen Display (OSD) Langu | French |
| Screen Size Class | 75" |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Backlight Technology | Neo QLED |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ Adaptive |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Picture Mode | Game |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consu | 250 W |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Energy Consumption per Year | 344 kWh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Internet Access | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Surround Sound |
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Streaming Service | Spotify |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 65.70 lb |
| Height with Stand | 40.10" |
| Depth with Stand | 12.90" |
| Width with Stand | 66" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Color | Titan Gray |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Digital Tuner | ClearQAM |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| PC Streaming | Yes |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Year | 2026 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Warranty & Support | |
|---|---|
| Service Type | TV Plus |

























