Sleep smarter. Live better.
Energize your days with a great night's rest using Advanced Sleep Coaching-improved with even more ways to keep your nights on track.
Your run, your coach
Step up your running routine with a Running Coach that analyzes your performance and gives you real-time feedback.
New design. Lightweight feel.
Embrace your sporty side with a Watch that's more lightweight than ever while still powerful enough to keep up.
A personal assistant, right on your wrist
Stay one step ahead of your day with a personal AI assistant that can help navigate tasks and everyday needs.
See what you need, at a glance
See all the updates you need -from sports scores, breaking news, weather and more -right on your screen with Now Bar.
Power through your day
Stay powered up with a battery that keeps up with your active days.
Track your vascular load
Watch your stress levels and take control of your health by tracking your Vascular Load.
One simple number. A world of insights.
Start your day in the know using Energy Score with Galaxy AI. Then go deeper and discover insights for how to improve it on your Galaxy smartphone.
Know more to glow more
Measure your antioxidants with your Galaxy Watch8 and get an index and insights to help you improve your levels.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Samsung |
| Processor Type | Exynos W1000 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Built-in Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 1.5" |
| Screen Resolution | 480 x 480 |
| Display Type | Super AMOLED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Removable Battery | Yes |
| Charging Interface | Wireless |
| Battery Capacity | 435 mAh |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Size | Medium/Large |
| Watch Case Diameter | 44 mm |
| Watch Case Height | 46 mm |
| Watch Case Width | 43.7 mm |
| Watch Case Depth | 8.6 mm |
| Appearance | |
|---|---|
| Watch Case Color | Graphite |
| Wrist Band Color | Graphite |
| Watch Case Material | Armor Aluminum |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Water Resistant | Yes |
| Functions | Speaker |
| Body Metrics Measured | Heart Rate |
| Sensor Type | Optical Heart Rate Sensor |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Depth of Water Resist | 164.04 ft |
| Waterproof Certification | IP68 |





























