Sound with exceptional detail and clarity
From small reverbs to subtle textures, catch details like never before with Hi-Res Audio on Galaxy Buds4.
Cancels noise. Adapts to your surroundings.
Wherever you go, Adaptive Active Noise Cancellation adjusts sound levels so you can immerse yourself in your favorite audio.
Calls so clear, it's stunning.
Enjoy clear phone calls with Galaxy Buds4 and Galaxy S26 Series -they work together to deliver crisp and clear conversations.
A sleek, new look.
The new blade design of Galaxy Buds supercharges your style with a luxe metal look.
Tailored to fit your listening
Galaxy Buds4 are freshly reimagined for exquisite sound and enhanced comfort. Go for longer with a new fit that helps keep your Buds in without needing to adjust or take a break from your listening.
Switch instantly between Galaxy devices
Keep the beat across your Galaxy devices. Tune in a video on your Galaxy Tab, then seamlessly switch to take calls on your Galaxy phone.
Personal AI Translator in your ear
Hear translations hands-free through your Galaxy Buds4, when paired with your Galaxy S26 Series device.
Ask and AI will answer
Galaxy Buds4 and Galaxy S26 Series work together seamlessly to give you AI help, completely hands-free. Get quick answers and real-time translations delivered straight to your ears -all you have to do is ask.
Commands that really use your head
No more "Yes, accept call." Take or decline calls easily by simply nodding or shaking your head.
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- These sealed in-ear earphones deliver great sound while minimizing sound leakage to those around you
- True Wireless connectivity technology offers maximum listening convenience for a seamless experience
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth earset
- Enjoy balanced awareness and entertainment without removing your earbuds
- Voice Call application/usage enhances interactivity with improved efficiency, delivering convenience and reliability for everyday scenarios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity (Charging Ca | 515 mAh |
| Battery Talk Time (ANC off) | 20 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Case |
| Battery Talk Time (ANC on) | 18 Hour |
| Battery Capacity | 45 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 6.1 |
| Bluetooth Profiles | TMAP |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Adaptive |
| Hi-Res Audio | Yes |
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 6 |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 1.59 oz |
| Form Factor | In-ear |
| Charging Case Height | 2.01" |
| Charging Case Width | 1.11" |
| Charging Case Depth | 2.01" |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Durability | Water Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Box |















