Sound with exceptional detail and clarity
From small reverbs to subtle textures, catch details like never before with Hi-Res Audio on Galaxy Buds4 Pro.
Powerful sound for real music lovers
Enjoy every audio experience to the fullest with two speakers in each earbud, including a tweeter for rich highs and a woofer for deep, full lows.
Cancels noise. Adapts to your surroundings.
Wherever you go, Adaptive Active Noise Cancellation adjusts sound levels so you can immerse yourself in your favorite audio.
Calls so clear, it's stunning.
Enjoy clear phone calls with Galaxy Buds4 Pro and Galaxy S26 Series -they work together to deliver crisp and clear conversations.
Day and night. Fits just right.
Enjoy that just-right fit with an improved, ear-hugging design and changeable ear tips.
Switch instantly between Galaxy devices
Keep the beat across your Galaxy devices. Tune in a video on your Galaxy Tab, then seamlessly switch to take calls on your Galaxy phone.
Personal AI Translator in your ear
Hear translations hands-free through your Galaxy Buds4 Pro, when paired with your Galaxy S26 Series device.
Ask and AI will answer
Galaxy Buds4 Pro and Galaxy S26 Series work together seamlessly to give you AI help, completely hands-free. Get quick answers and real-time translations delivered straight to your ears -all you have to do is ask.
Commands that really use your head
No more "Yes, accept call." Take or decline calls easily by simply nodding or shaking your head.
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- True Wireless connectivity technology delivers strong, uninterrupted performance to maintain audio quality throughout
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth earset
- Ambient Sound Mode keeps you connected to the world, perfect for commuting or outdoor runs
- Voice Call application/usage ensures reliable operation with consistent results, offering maximum usability and efficiency across tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity (Charging Ca | 530 mAh |
| Battery Talk Time (ANC off) | 22 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Case |
| Battery Talk Time (ANC on) | 20 Hour |
| Battery Capacity | 61 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 6.1 |
| Bluetooth Profiles | TMAP |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Adaptive |
| Hi-Res Audio | Yes |
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 6 |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 1.56 oz |
| Form Factor | In-ear |
| Charging Case Height | 2.01" |
| Charging Case Width | 1.11" |
| Charging Case Depth | 2.01" |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.18 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Durability | Water Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Bixby |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP57 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Packing | Box |















