Supercharged AI performance
Transform how you create with next-gen performance of the new Intel® Core™ Ultra Series 2 processor. Stacked with Intel Arc GPU and a dedicated NPU, this powerful chipset handles the most demanding AI tasks quickly and efficiently.
Bring your Galaxy AI phone experience to your PC screen
Now you can access your phone's powerful AI capabilities from the convenience of your PC's larger screen.
- Powered by integrated NPU, Core Ultra 7 processor boosts responsiveness in AI-rich workflows including video calls, simulations, and smart apps
- 16" display with 2880 x 1800 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 25 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 258V |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Graphics 140V |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Display Screen Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Mode | WQXGA+ |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 120% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 2 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Intel Evo Platform | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























