Enterprise-Class Connectivity With Cost Effective Simplicity
The RUCKUS ICX 8100 is designed to deliver enterprise-class connectivity to businesses of any size without additional complexity or cost. Whether you're managing a hotel, multi-dwelling residential property, or an educational institution, this family of switches provides the reliability and scalability needed to support modern connectivity demands without paying for features you don't need.
Flexible AI driven, converged wired and wireless management options
With flexible management options, including on-premises controllers, AI-driven cloud- based management, command line interface (CLI), and a web-based standalone interface, IT teams of all sizes can easily configure, monitor, and optimize their network. Whether you need hands-on control or simple plug-and-play operation, the RUCKUS ICX 8100 adapts to your needs, making it an ideal solution for organizations with limited IT resources.
Reliable and efficient, fits any budget
Built for cost-conscious organizations, the RUCKUS ICX 8100 delivers enterprise-grade networking at an affordable price. Its optimized feature set ensures you're not overpaying for unnecessary capabilities, while still offering the performance, security, and scalability required to support today's demanding environments. Easy to deploy and manage, this switch provides the perfect balance of power, simplicity, and value, tailored to the needs of specific verticals like hospitality, multi-dwelling residential properties, and educational institutions.
Benefits | Complete range of access switches covering a wide array of deployment scenarios
Gigabit, access ports with 10GbE uplinks
- 8, 16, 24 and 48 Gigabit Ethernet ports for maximum flexibility
- Up to 4x 10GbE SFP+ uplink fiber ports � Optimized for latest generation Wi-Fi APs deployment
Power next generation APs and PoE devices
- PoE+ 802.3at, up to 30W per port on all ports
- Up to 740W PoE budget with integrated power supply
Silent Operation, no distracting noise
- Fanless compact switches and full size non-PoE switches
- Fanless mode config option for full size PoE switches
- Space-saving, clutter-free setup for deployment in any workspace
Broad range of enterprise-class converged wired + wireless management options for maximum flexibility
- Cloud Based: RUCKUS One, AI driven management & assurance
- On Premises: RUCKUS SmartZone, Network controller
- Controllerless: RUCKUS Unleashed
- Command Line Interface (CLI)
- Web based stand-alone management interface
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- C14 plug/connector type for a secure, hassle-free operation
- Conveniently lets you connect two standard Ethernet ports to ensure maximum efficiency
- Features 8 networking ports to easily establish a local network or expand your existing one
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Compact form factor for your convenience and simplicity of usage
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CommScope |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | C14 |
| PoE Budget | 124 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Standalone |
| General Features | |
|---|---|
| High Availability Supported | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| MTBF | 1194958 Hour |
| Manufacturer | CommScope, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x USB Type-C Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |







