Rally AI Camera delivers brilliant optics in a discreet, low-profile design. Its one-inch sensor and AI-powered RightSight 2 technology intelligently focus and frame participants so everyone is seen clearly. Seamless audio integration and flexible wall or in-wall mounting create a subtle, professional presence in any meeting space.
- Intelligent video with RightSight 2: Add intelligent video to meeting rooms with RightSight 2 technology and ensure that everyone is seen clearly. Rally AI Camera automatically frames groups and individuals for more productive, person-to-person interactions.
- Brilliant optics: Deliver professional video in every meeting thanks to the Logitech-designed lens and advanced optics and imaging. The camera includes both a low-distortion, 115� field of view and a one-inch imaging sensor that captures brilliant detail. The result is high-fidelity video from wide room coverage to close-up framing, ensuring that every participant and every interaction is captured with clarity.
- Discreet presence: Rally AI Camera is made for rooms where audio and video blend into the background, almost invisible. Add the optional in-wall mount for an even more discreet installation integrated into your room design.
- Choice and flexibility: Set up video quickly with USB or a single CAT cable (with the optional Rally AI Camera Extension Kit).
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Source Type | PoE+ |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 4x |
| Effective Resolution | 20 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 116° |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Unified Communications Platfo | Microsoft Teams |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mounting Type | Display Mount |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Supported Video Modes | 900p |
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













