The QSW-M7308R-4X is a 100GbE L2 Managed Switch with four 100GbE QSFP28 and eight 25GbE SFP28 ports. The QSW-M7308R-4X can uplink to 100G/25G servers and NAS in server rooms or connect to 100G/25G switches to accelerate high-speed storage, video editing, virtualization, and AI applications. With competitive pricing and space-saving features, the QSW-M7308R-4X enables businesses to quickly upgrade to an ultra-high-speed backbone network infrastructure for building ultra-high-speed network transmission and storage solutions. The QSW-M7308R-4X is made in Taiwan (MIT), providing a high-quality and reliable networking solution.
100GbE/25GbE Network
Includes four 100GbE QSFP28 and eight 25GbE SFP28 fiber ports to offer a backbone switching capacity of 1200Gbps for uplinking server rooms.
User-friendly management interface
The user-friendly QNAP Switch System (QSS) centralizes and simplifies central network management with an overview dashboard, port management, and settings guide.
Layer 2 network
Provides Layer 2 management features (such as LACP, VLAN, ACL and LLDP) for efficiently controlling network bandwidth and enhancing security.
Space-saving half-width design
One of the few compact 100GbE switches on market, the QSW-M7308R-4X, can be installed in a 1U rack space with another half-width rackmount switch for efficient physical space utilization.
Compatible with QNAP NAS
Supports FEC (Forward Error Correction) and IEEE-802.3ap Auto-Negotiation for high compatibility to connect to QNAP 25GbE NAS or NAS installing 100G network cards for high-performance, low-latency computing.
Online firmware update
QSS can be updated with just one click, helping IT staff ensure their network security.
Embrace the ultra-high-speed 100GbE network generation!
According to market research, the demand for 100GbE switches has taken off in 2023. Enterprises, hyperscalers, and service providers worldwide continue to invest in higher-speed network infrastructure to support higher-speed servers and higher bandwidth demands of new applications such as Generative AI workloads.
With the prevailing 10GbE and 25GbE networks, explosive growth of big data transmission and high-density workloads is driving demands for ultra-high-speed 100GbE networks. The QSW-M7308R-4X 100GbE switch assists enterprises in deploying 100GbE networks in the existing network infrastructure with cost-effectiveness, resolving performance bottlenecks.
- Media professionals4K/8K video transmission
- Storage CentersBig Data applications
- Medium to large enterprisesCloud & AI computing
- Smart medicineDNA sequence computing
The best 100GbE network switch for SMBs | Cost-optimal
The QSW-M7308R-4X offers 1200Gbps switching capacity at a budget-friendly price. Businesses can flexibly deploy medium-to-large scale high-speed network infrastructure using the QSW-M7308R-4X coupled with QNAP 25GbE/10GbE switches.
Compact
Two half-width rackmount QSW-M7308R-4X can be installed in a 1U rack space, or with another half-width rackmount switch.
Best for QNAP NAS
Ultra-high-speed 100GbE switches can connect to QNAP 25GbE NAS or NAS installing 100G network cards fulfilling high bandwidth demands for high-density I/O data transmission.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Layer 2 switch provides a complete lineup of features including IGMP snooping, port mirroring, and spanning tree
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability provides control over setup and configuration of your network
- Lets you conveniently connect to the 25 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
| Brand | |
|---|---|
| Brand | QNAP Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 100GBase-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | QNAP Systems |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 12 |
| Expansion Slot Type | SFP28 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 8 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |



















