True wireless earbuds for work and life
Tune into a world full of sound and free of noise with these earbuds. Whether you're on a video call or into your playlists, these wireless earbuds are designed to keep you productive, connected and entertained.
Say hello to your new work buds
Each bud has a three-mic array that triangulates on your voice and minimizes surrounding noise so you're always loud and clear.Whether you are in a video meeting or a call,these wireless earbuds are designed to keep you productive and connected.
Status and audio controls at your fingertips
The touchscreen charge case lets you remotely control your earbuds, switch Bluetooth® connections and wirelessly connect to inflight entertainment systems in addition to fully recharging your buds two times.
Won't wear out its welcome before you finish your day
Designed for all-day wear, these ear buds are lightweight, come with 3 sizes of conical-shaped eartips engineered for maximum comfort, and advanced sidetone technology that keeps you aware of howloud you are speaking so you aren't straining your voice.
Features | Clear, distraction-free calling
Stay focused and keep out the distractions of the outside world with adjustable hybrid adaptive active noise cancelling (ANC).
Advanced noise reduction
With three microphones per earbud and WindSmart technology for clearer outdoor calls, you'll always be heard above the background noise.
Discrete, comfortable design
Designed for hours of comfortable use in even the most demanding enterprise environments, you'll look and sound your best on calls with these discreet wireless earbuds.
Easy connection to Bluetooth® devices
Connect up to two Bluetooth® devices at any time with multipoint technology (remembers up to 8 Bluetooth® devices). Easily manage which two devices via the touchscreen charge case.
Charge case with touch screen
Easily connect, configure and control your earbuds including mute using the touchscreen charge case.
Wirelessly connect on airplanes
Perfect for airplanes: Easily switch to airplane mode and connect to insiight entertainment systems via 3.5 mm connection on the touchscreen charge case.
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset for immersive sound
- These sealed in-ear earphones deliver great sound while minimizing sound leakage to those around you
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- True Wireless connectivity technology offers maximum listening convenience for a seamless experience
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 98.4 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth earset
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Case |
| Battery Talk Time | 16.50 Hour |
| Battery Capacity | 70 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Maximum Number of Paired Devi | 8 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Hybrid |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 0.39" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | iOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 2.82 oz |
| Form Factor | In-ear |
| Charging Case Height | 1.30" |
| Charging Case Width | 21.46" |
| Charging Case Depth | 2.83" |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.20 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Carbon Black |
| General Features | |
|---|---|
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Voyager Free 60+ UC Earset |
| Batteries Required | Yes |





















