BUILT FOR THE MODERN OFFICE.| BENEFITS
- Tune out office noise and nearby conversations a with noise-canceling microphone plus close conversation limiting.
- The freedom to roam and talk for a long time on a single charge means work gets done.
- You work on a range of devices - from PCs to mobile phones and desk phones. Savi 8400 Office Series headset systems have 3-way connectivity.
SAVI 8400 OFFICE SERIES
Ready for the modern office with an intuitive user interface on the universal base that can connect to almost any Savi headset1. Ensure flexibility for users with the ability to connect from your computer, desk phone or mobile phone.
- Connects to computer, desk phone and mobile.
- Noise-canceling mic enhanced with Poly Acoustic Fence technology
- Conference up to 4 headsets onto a single base
- Everyone can move, multitask, and get more done with up to 13 hours of talk time on a single charge.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy wireless freedom with 8420 headset for unrestricted movement and comfort
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 590.6 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires with headset
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Replaceable | Yes |
| Charging Method | Charging Base |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Capacity | 700 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | HSP |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Power |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





