Move freely, get more done
Help office workers be more productive - it's easier than you think. The Savi 7200 office series of DECT™ wireless headsets for desk phones are crowd pleasers that let workers roam far. Compatible with 800+ desk phones, they're cost effective, too.
Hands-free productivity
Everyone in the office could use more flexibility. They can roam confidently 400 ft / 120 m from the headset basewith up to 12 hours of talk time. And collaboration is simple, since teams can conference up to four headsets on a single base.
Easy integration
Savi 7200wireless headsets offer instant integration with over 800 analog and IP desk phones from industry leading makers -including a wide range of phones that Poly offers.
DECT™ Adaptive Power
Optimize range, save power, and maximize office space with the DECT™ adaptive power system. It automatically adjusts wireless signal strength based on distance from the headset base.
Roam farther
Give workers more flexibility and hands-free productivity with a roaming range of up to 120 m / 400 ft from the headset base.
12 hours talk time
Build more confidence into every call with up to 12 hours of talk time with each charge.
Training made easy
Collaboration is easier with conferencing of up to 4 headsets on one base.
Charge indicator
Provide the peace of mind that comes from knowing headsets are always fully chargedwith the headset docking charge indicator.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These Ear-cup design headset feature DECT wireless technology for seamless audio streaming
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Bi-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy wireless freedom with 7220 headset for unrestricted movement and comfort
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- With DECT wireless technology, answer calls remotely while multitasking around the workplace
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 100 Hz6.80 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Base |
| Battery Talk Time | 12 Hour |
| Battery Capacity | 250 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 393.7 ft |
| Wireless Technology | DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Power |
| Adjustable Headband | Yes |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |



