Better contact center calls
A high-performing headset is the foundation for a great contact center experience. EncorePro 700 Series features excellent noise canceling for accurate voice interactions and fewer repeats. So, both caller and agent feel heard and secure.
Empower your agents
Enjoy all-day comfort, superior audio quality, and built-in control. A better call center experience bene?ts both teams and customers, ultimately leading to improved business outcomes.
Hear every word
Perfect for busy contact centers, these headsets guarantee clear and distractionfree communication, allowing both parties to hear each other without any difficulty. Thanks to precision positioning and effective noise cancellation.
Features | Noise-canceling mic
Experience richer and clearer conversations with our wideband audio and noise-canceling microphone. Say goodbye to listening fatigue as it reduces strain and enhances the overall call quality.
Unique boom design
Conveniently situated microphone arm stays clear of user's peripheral vision while the unique, extendable boom ensures precise positioning and enables optimal noise cancellation.
Sleek design + materials
Enjoy an elegant, satin finish and slim, stylish design that adds a touch of sophistication. Our headsets feature premium nylon composite materials, ensuring an ultralightweight design without compromising on durability.
Connection flexibility
Easily answer calls from your PC, regardless of the type of USB port you have, thanks to the convenient built-in USB-A and USB Type-C® connectors on the same cable.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Acoustic hearing protection
SoundGuard DIGITAL uses sophisticated algorithms to provide additional acoustic protection, above and beyond the impulse and long duration protection provided by SoundGuard while maintaining natural sounding speech.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The 715 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 150 Hz6.80 kHz for immersive sound quality
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.10" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 7.15 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |

