Ready, headset, go
The EncorePro 500Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you're on a call. Hybrid working has never been easier.
Built-in USB-A and USB-C® connectors
Answer soft-phone calls from any PC, no matter what kind of USB port you have.
Full backwards compatibility for legacy equipment
Work hassle-free across new and legacy equipment with QD models, or USB models with USB-A and USB-C® connectors right on the cable. Remote firmware and cloud system updates Never worry about updates, thanks to remote firmware and cloud system update.
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Earset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The HW540 earset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz16 kHz for accurate sound reproduction
- Synthetic Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Sound Pressure Level (A-Weigh | 118 dB(A) |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Driver Size | 0.22" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 2.92 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |



