Philips Signage 5000 Series | Smart and modular - high performance 24/7
- 50"
- Powered by Android
- 500 cd/m2
24/7 - working for your content around the clock.
With 500 cd/m2 brightness for better visibility under bright lights or even in sunlight, the Philips Signage 5000 Series is designed to be used 24/7, making it a great selection for travel and transportation hubs, retail centres, food and beverage locations, and more.
Install in portrait or landscape orientations.
Extend your display into the future with our modular approach. Bringing opportunities for longer product lifetime with easily detached and replaced components, plus a firm focus on sustainability, with reduced WEEE disposal.
Android 14 professional System on Chip.
Powered by Android 14, your Philips Signage 5050 display is designed on a professional platform with trusted connectivity and security built in. Optimised for native Android apps, it enables you to install web apps and software directly onto the display, eliminating the need for an external media player.
Integrated HTML5 Chromium-based browser.
Connect and control your content via the cloud with our integrated HTML5, Chromium-based browser. Design your content online and connect a single display, or your entire network, either landscape or portrait. Simply connect to the Internet via an RJ45 cable.
Philips Wave ready for remote device management.
Unlock the power, versatility and intelligence inside your Philips Signage 5000 displays remotely with Wave. This evolutionary cloud platform puts you fully in control, with simplified installation and setup, monitoring and controlling displays, upgrading firmware, managing playlists and setting power schedules, saving you time, energy and environmental impact.
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Cortex A72 processor offers maximum productivity in a timely efficient manner
- Experience luminescent visual images with LCD display
- 3840x2160 Display - Delivers a breathtaking ultra HD viewing experience with immersive pictures that are dynamic, clear, and as expansive as life
- Engages your customers and makes their viewing experience breathtaking with its 2160p content
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Philips Electronics |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A72 |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali G52 MC3 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 4 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 500 |
| On Screen Display (OSD) Langu | Swedish |
| Screen Size Class | 50" |
| Viewable Screen Size | 49.50" |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 600 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Pixel Pitch | 11.2 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort In | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Digital Audio Optical Output | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.59" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| RS-232C Output | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Minimum Storage Humidity | 5% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |