The Universal I-Shaped Adaptors offer mounting compatibility for medium to large sized displays weighing up to 150lb (68.2kg). The new I-shaped design has been created to help prevent blocking the display's power and signal input locations, making installation quick and easy. For added compatibility, the I-Shaped Adaptors are designed to attach to many Peerless-AV® mounts using either a VESA® 100 x 100mm or PLP mounting pattern. Mount your display with confidence knowing the included security hardware will help prevent theft.
- Works in landscape or portrait orientation
- Designed to prevent blocking the display's power and signal inputs
- Universal I-Shaped Adaptors fit virtually any display weighing up to 150lb (68.2kg) (actual mount capacity may be less)
- Compatible with many Peerless-AV® display mounts (mounts sold separately)
- ACC-M1020 required when mounting to Peerless-AV PLP mounting pattern (sold separately)
- Provided with display mounting security hardware for effective theft deterrence
- Heavy gauge cold rolled steel construction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 32" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Accessory |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Minimum Mounting Pattern | 200 x 200 |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Adapter Plates |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

