Limitless placement opportunities are delivered with speed and ease with both horizontal and vertical adjustment capability. Its slim, open wall plate architecture delivers display placement flexibility and enables hands-free behind-the-display access along with cable management. Quick and easy installation and optional IncreLok™ tilt technology complete the ultimate secure, low profile flat panel installation.
- For mounts requiring standard hardware, installed with a Philips screwdriver, please purchase ST650P
- For mounts requiring theft resistant hardware, installed with security tool (included), please purchase ST650
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
- Integrated security options available
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- Horizontal display adjustment up to 8.00" (203mm) for centering display on wall
- Easy-GripTM ratcheting handle locks tilt angle into place
- Up to 0.25" (6mm) of vertical adjustment on each universal display adaptor bracket for post-installation leveling and height adjustment fine-tuning
- Adjustable 15° forward tilt and 5° backward tilt for finding the optimal viewing angle
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 742 x 405mm (29.21" W x 15.95" H) and accommodates up to 600 x 400mm VESA® patterns
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 5.40" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.62" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Smartmount Tilt |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
SmartMountXT Universal Tilt Wall Mount for 39" to 75" Displays - Height Adjustable - 39" to 75" Screen Support - 175 lb Load Capacity - 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 400 - VESA Mount Compatible - 1 Unit
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



