The SmartMount® Universal Flat Wall Mount series offers the most versatile installation features and mounting options. Horizontal and vertical adjustment abilities allow for post installation leveling and side-to-side positioning, making it easier than ever to find the perfect TV position. The SF660(P) models' low-profile design offers the sleek, aesthetically pleasing look to fit into any décor. Security screws provided in the SF660 models deter tampering and theft. The open wall plate design offers total wall access, increasing the electrical and cable management options. The display can now simply be installed by a single person with the Hook-and-Hang™ system. The Easy-Glide™ adaptors hook onto the wall plate for an overall quick, simple, and secure installation.
- For mounts requiring standard hardware, installed with a Philips screw driver, please purchase SF660P
- For mounts requiring theft resistant hardware, installed with security tool (included), please purchase SF660
- Integrated security options available
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- Horizontal display adjustment up to 8.00" (203mm) for centering display on wall
- Up to 0.25" (6mm) of vertical adjustment on each universal display adaptor bracket for post-installation leveling and height adjustment fine-tuning
- Low-profile design holds display only1.20" (30mm)
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 824 x 405mm(32.44" W x 15.95" H) and accommodates up to 800 x 400mm VESA patterns
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 80" |
| Minimum Screen Size Supported | 39" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 200 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Appearance | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Theft Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Flat |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |





