The Paramount™ series wall mounts provide versatile and multi-functional features. The extendable adaptors allow the display to be pulled away from the wall for easy access to the display's inputs. This makes connecting devices or changing HDMI cables a breeze. The extendable adaptors and pull cord design also help simplify applications where the display needs to be recessed into the wall. The Hook-and-Hang™ system offers easy, one-person installation of the display. Achieve perfect positioning of the display with the side-to-side adjustment after installation. The mount is easily adjustable with a 10° forward tilt and 5° backward tilt to achieve an ideal viewing angle. The mount also has automatic spring locks with quick release cords included to simplify installation and removal.
- Hook-and-Hang™ installation display is easily installed by a single person
- Side-to-side adjustment allows for perfect display positioning (after installation)
- Easily adjust your viewing angle up to +10°/-5° tilt
- Display can be pulled 5.2" (132mm) from the wall for access or to provide swivel
- Automatic spring locks with quick release cords simplify the installation and removal of the display
- Accommodates 200 x 200, 200 x 300, 300 x 200, 200 x 400, 400 x 200, 300 x 300, 300 x 400, 400 x 300, 400 x 400, 600 x 200, 600 x 300 and 600 x 400mm VESA® mounting patterns
- Adjustable 10° forward tilt and 5° backward tilt for finding the optimal viewing angle
- Ensure alignment with included level
- Anti-theft locking hole for additional security preventing any unwanted removal (extra padlock required)
- Mounts to wood stud, concrete, cinder or breeze block
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 165 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Recessed |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 5.24" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.83" |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Wall Mount |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Mount Pattern Compatibility T | Universal |
| Durability | Scratch Resistant |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |





