Designed exclusively for Outdoor TVs, the Peerless-AV® corrosion resistant ceiling mount is the perfect solution for wind protected, outdoor applications. The outdoor powder coated paint and stainless steel hardware provide a proper mounting solution for areas that need corrosion protection. The cathedral ceiling plate provides flexible mounting options and the adjustable extension columns allow all cabling to be ran out of sight, through the center of the column.
- Corrosion resistant design and stainless steel hardware included
- Dedicated mounting pattern accommodates 100 x 100, 200 x 100, 200 x 200, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300 and 400 x 400mm VESA® mounting patterns (Optional EPT650 provides up to 600 x 400mm VESA® pattern, sold separately)
- IncreLok™ tilt of -5°, 0°, 5°, 10°, 15° or 20° ensures the ideal viewing area
- Compatible with Peerless-AV® Xtreme™ High Bright Outdoor Displays
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Minimum Screen Size Supported | 43" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 600 x 400 |
| Mount Surface | Ceiling |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Swivel |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Durability | Wind Resistant |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





