Experience your game designs as gamers will. This 27-inch 165 Hz QHD resolution monitor delivers fast gaming performance and vibrant visuals so you can see what gamers see from similar monitors. Easily test on both PC and console with tested compatibility and plenty of ports for connectivity.
Vibrant, realistic visuals
Test for an IRL experience with crisp visuals of QHD resolution and a wide array of vibrant colors, hues, and shades with 99% sRGB and 95% DCI-P3 color gamut. Make out details and shading with HDR and up to 400 nits of brightness.
Fast, lag-free performance
Frame by frame, experience and test without latency. To keep things smooth, this display delivers a fast 165 Hz refresh rate and 1ms response time to cut motion blur. Eliminate screen tearing and lag thanks to AMD FreeSync™ technology.
Tested for compatibility
This gaming monitor is compatible with Z by HP workstations. It also endured over 140 tests to ensure compatibility with consoles, which easily connect thanks to 2 HDMI ports and a display port, making switching between PC and console a breeze.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. This display contains at least 85% post-consumer recycled plastics and was engineered to contain at least 10% recycled metals to help reduce the raw materials we use.
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- 1 ms response time ensures ultra-smooth motion with no ghosting, ideal for fast-paced gaming and action scenes
- FreeSync syncs your monitor and graphics card refresh rates to reduce tearing and stutter for smoother on-screen motion
- 400 Nit brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- OnScreen Control feature enhances stability and system control for consistent, uninterrupted performance
- 2560 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- Gaming LCD monitor delivers responsive visuals and smooth motion, ideal for immersive gameplay and competitive performance
- WQHD resolution delivers four times the detail of standard HD, offering sharper visuals and more screen space for multitasking
- 165 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to preserve image clarity and support sustained visual performance
- VESA mount compatibility lets you attach the monitor to a wall or stand for flexible workspace setup and positioning
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Pixel Pitch | 0.23000 mm x 0.23000 mm |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Response Time Details | 1 ms GTG (OD) |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 16.34 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Pivot |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |