With the versatility of a MAG MT201DW dual monitor arm, you have the freedom to adjust your screen position. Immerse yourself fully in your gaming experience, all while optimizing space usage and ensuring maximum comfort.
- Screen Size Compatibility - Supports flat or curved screens up to 45 inches in size.
- Weight Capacity - Features a built-in spring tension mechanism capable of holding monitors up to 20 kg / 44 lbs (per screen).
- VESA Compatible - Fits most monitors with the VESA compatibility of 75x75 / 100x100 mm.
- Spring Arm - Offers higher screen size support and effortless adjustability with the spring arm design.
- Full-Motion - Offers full motion for customizable viewing angles tailored to your everyday use.
- Easy Installation - Tool-free monitor arms for hassle-free installation or seamless grommet mounting.
- Cable Management - Keeps your wires organized and out of sight for an orderly desk.
- VESA Quick Release - Features a quick installation/release to ensure minimal downtime and maximum productivity.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | MSI |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 45" |
| Minimum Screen Size Supported | 17" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 4.40 lb |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Mount Surface | Table |
| Minimum Tilt Angle | -20° |
| Maximum Tilt Angle | 50° |
| Maximum Swivel Angle | 90° |
| Minimum Swivel Angle | -90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Cable Management |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | MSI |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























