Specifically designed for large screen TVs, this Low-Profile Extra Wide Tilting TV Wall Mount Bracket features a minimalist design with solid holding power. By giving you the ability to adjust the vertical angle of the TV, the tilt mechanism easily compensates for a TV positioned above the optimal viewing level. The ability to adjust the angle of your display can not only reduce glare, it also lets you tilt the TV up for making easier cable connections. It is designed for curved or flat screen TVs from 43" ~ 90" weighing up to 154 pounds, with VESA® mounting patterns from 200x200 to 800x400.
- VESA® compatible from 200x200 to 800x400
- Designed for 43" to 90" displays
- Tilts +3 ~ -12 degrees
- 154 pounds weight capacity
- Low-profile design mounts the TV only 1.9" from the wall
- Designed to work with both flat and curved displays
LOW-PROFILE TILTING TV WALL MOUNT
Designed for TVs that need to be mounted above eye level, the tilt functionality in Monoprice™ tilting TV wall mounts allow you to adjust the screen angle to eliminate glare and to provide a better viewing angle.
"IS THIS MOUNT COMPATIBLE WITH MY TV?"
- Check your TV's manual for its VESA® mounting pattern or measure the horizontal and vertical distances between the mounting holes (in mm).
- This mount supports VESA patterns between 200x200 and 800x400.
- This mount supports TVs weighing up to 154 pounds.
- The screen size range is only a suggested approximation. Your TV is compatible as long as its VESA mounting pattern is between 200x200 and 800x400 and it weighs no more than 154 pounds.
DESIGNED FOR FLAT AND CURVED DISPLAYS
This mount is designed for 43" ~ 90" flat and curved displays.
HEAVY-DUTY STEEL CONSTRUCTION
This Monoprice™ wall mount bracket is constructed from high quality, cold-rolled steel, which makes it capable of supporting displays weighing up to 154 pounds. It can be easily mounted to brick, concrete, or wood stud walls.
- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 154 lb
- Supports 90" displays
- Built with cold rolled steel product material to offer great versatility and allow creativity and innovation in design and construction
- Cable Management feature for maximum productivity with added dependability
- Concrete application/usage for maximum productivity with convenience and optimal results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 43" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 154 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Low Profile |
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 400 |
| Mount Surface | Wood Stud |
| Minimum Tilt Angle | -12° |
| Maximum Tilt Angle | 3° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| UL Listed | No |