3-Outlet Flat Plug Household Extension Cord | 16AWG, 13A, SPT-2, White, 10ft
The low-profile Flat Plug extension cords allow furniture to be placed against a wall, and avoid dislodging or damage to the plug. Allowing the use of up to three items from one outlet, the 3-Outlet Flat Plug Household Extension Cord gives you a safe and compact space for all your plugging needs.
- A Flat Profile Plug
- 3 Grounded Outlets
- ETL-Listed
- NEMA 5-15P plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Provides a safe and easy to use connection with maximum productivity
- 10 ft cord length for better current flow and reliable connectivity
- Comes in white color for better adaption to the space
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Monoprice |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Input Current | 13 A |
| Power Rating | 1625 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Mount Type | Wall |
| General Features | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Manufacturer | Monoprice, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 10 ft |
| American Wire Gauge | 16 AWG |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













