For workdays that go easy on you, Feel the Wave. Wave Keys wireless ergonomic keyboard is shaped to feel instantly familiar and keep you typing all day in a natural position.
A cushioned palm rest with memory foam gives your wrists more support throughout the day.
Personalize Wave Keys with shortcuts to save time and keep your work flowing using Logi Options+ App.(2)
Connect using Bluetooth or the included Logi Bolt receiver and Easy-Switch between your computer, tablet or phone in a tap. Plus, enjoy up to 3 years' battery using the batteries in the box.(3)
Match your Wave Keys with Lift Vertical Ergonomic Mouse - a great fit for small to medium hands.
- Creates faster response times for users with long-lasting, productive life
- The Bluetooth wireless connectivity offers more freedom to people who want to control their Notebook from a distance
- Ergonomic keyboard/keypad feature for maximum productivity with added dependability
- Keyboard with notebook device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Battery Life | 3 Year |
| Battery Rechargeable | No |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.80 ft |
| Keyboard/Keypad Features | Multi-host Support |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 1.20" |
| Keyboard/Keypad Width | 14.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 8.62" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |





















