MX Keys for Business boosts productivity with Perfect Stroke precision typing with remarkable comfort and stability. Increased key stability reduces distracting keystroke noise. Smart backlighting and multi-device and multi-OS capabilities are advanced features designed for advanced workflow. Plus virtually no downtime because MX Keys for Business can be used while recharging its long-lasting power.
- Ideal For: IT departments that need high-performance, secure wireless connections and ease of deployment and for people who want a performance keyboard for day-long comfort and productivity
- Enterprise Secure: Logi Bolt wireless technology exceeds security needs with fully encrypted, Secure Connections Only mode
- Built for Scale: Certified in over 100 countries, support for IT pros and business users, remote mass deploy and monitor with Logi Sync (4)
- Multi-Device & Multi-OS: Connect via Logi Bolt USB receiver or Bluetooth Low Energy with up to three desktop or portable devices and switch between them at the push of a button
- Comfort And Stability: Type with confidence on a slim flat keyboard crafted for comfort, stability and precision, as well as durability
- Smart Illumination: The keys light up the moment your hands approach. And the backlighting automatically adjusts to suit changing lighting conditions
- USB-C Rechargeable: Full charge lasts up to ten days -or up to five months with backlighting off
- Timesaving
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.81 ft |
| Keyboard/Keypad Features | PerfectStroke Key System |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 5.18" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.94" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.81" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.























