Small yet powerful, MX Keys Mini for Business features a remarkably solid build, high-performance Logi Bolt wireless, productivity-boosting Perfect Stroke typing, smart backlighting and F-keys. With two ways to connect, cross-platform compatibility and 10-day battery life(3)-plus space-saving minimalist design-this keyboard is great for everyday tasks and ambitious creative projects.
(3) Battery life may vary based on user and computing conditions.
- Ideal For: IT departments that need high-performance, secure wireless connections and ease of deployment and for people who want a compact keyboard with business-ready features
- Enterprise Secure: Logi Bolt wireless technology exceeds security needs with fully encrypted, Secure Connections Only mode
- Built for Scale: Certified in over 100 countries, support for IT pros and business users, remote mass deploy and monitor with Logitech Sync (9)
- More Productivity, Less Space: Work on a minimalist keyboard that places every key, command, and shortcut at your fingertips
- Smart Illumination: The keys light up the moment your hands approach. And the backlighting automatically adjusts to suit changing lighting conditions
- Comfort And Stability: Type with confidence on a slim flat keyboard crafted for comfort, stability and precision, as well as durability
- Multi-Device & Multi-OS: Connect via Logi Bolt USB receiver or Bluetooth Low Energy with up to three desktop or portable devices and switch between them at the push of a
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.81 ft |
| Keyboard/Keypad Features | PerfectStroke Key System |
| Hot Keys | Easy-Switch |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 5.19" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.65" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.82" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

















