Master your flow like never before with MX Keys S - a low-profile wireless keyboard that offers a fast fluid precise typing experience, smart illumination, and customizable, time-saving Smart Actions.
MX Keys S also features smart backlighting that lights up as your fingers approach the keyboard and automatically brighten or fade to suit the time of day. Now you have more control of your backlighting brightness and duration with Logi Options+.
- Direct access to new Windows 11 functions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.81 ft |
| Keyswitch Technology | Membrane/Scissor |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 5.18" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.94" |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.81" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





















