MODERN. MINIMALIST. MULTI-DEVICE.
Own your space with the K585 Slim Multi-Device - an ultra-thin and design-forward keyboard perfect for simultaneously typing your ideas on your laptop and a text on your smartphone.
Type across computers, tablets, and smartphones from one keyboard for one seamless workflow - with a built-in phone cradle for easier multitasking. The compact design integrates a number pad and media shortcuts, so you can work efficiently and comfortably in tight spaces.
The quiet low-profile keys offer fluid, laptop-like typing, while an auto-sleep feature preserves battery life, so you can power through your work.
- Easy-Switch keys for typing on multiple devices
- Dual connectivity: 2.4 GHz USB receiver or Bluetooth® low energy technology
- Quiet, laptop-style keys
- 24-month battery life
- Ultra-slim design
- Integrated phone stand
- Media keys and number pad
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Logitech |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Height | 1.02" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.14" |
| Keyboard/Keypad Depth | 15.47" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Logitech |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |

















