The Lenovo USB-C Dual Display Travel Dock is an essential companion for the modern remote professional. This compact dynamo supports dual 4K displays and powers your USB-C laptop with up to 100W PD (with an additional 135W USB-C adapter.) Crafted with 66% post-consumer recycled content in the chassis, it's designed to lighten your carbon footprint. And don't forget the adjustable cable management, balancing efficiency and convenience flawlessly. It's a true productivity booster at home, work, or anywhere in between. DISCLAIMER: Lenovo USB-C & Thunderbolt Docks are compatible with notebooks supporting industry-standard USB-C Alt-Mode or Thunderbolt protocols via their USB Type C port
Key Details
- Powerful Performance: Ultimate Productivity Companion: Achieve more with 7 expertly engineered ports: Two video ports for dual 4K displays that transform your workspace into a visual powerhouse. All while the super-fast USB and ethernet ports redefine connectivity. Power. Performance. Productivity. All in your pocket
- Universal Compatibility: Connect, Create, Collaborate: Our sleek, universal travel dock, engineered for seamless compatibility across all USB-C laptops. With the model that includes a power adapter, a 100W USB-C charger is included, providing 65W power delivery. If you need a power delivery boost, an optional 135W charger provides 100W to your laptop
- Modern Aesthetic: Sustainable, Innovative, Elegant: Reimagining your workspace, our USB-C Travel Dock merges style, productivity, and sustainability. Encased in a modern Eclipse Black design, it makes a minimalist statement with 66% Post-Consumer Recycled Content (PCC) in the chassis, leading our portfolio as the greenest dock offering yet
- Wired connectivity technology allows convenient and reliable connectivity for maximum efficiency
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface Offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Docking Station provides a convenient and easy charging solution for your notebook with maximum usability
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for fast, dependable data transfer with added productivity
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage productivity with added dependability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Power Adapter power source type for your docking station better reliance and maximum energy dependability
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 3 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 65W |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.72" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |











