The Lenovo USB-A Wired Stereo Headset Gen 2 is a professional headset features a control box with a mute button, hook button and volume control buttons - making it easy for you to manage calls. In addition, it is lightweight, portable and keeps you comfortable all day.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Stay in control with easy unmute, ensuring your voice is heard when it matters most
- Lightweight headset is easy to carry anywhere, making it perfect for on-the-go listening
- Voice Call application/usage enhances interactivity with improved efficiency, delivering convenience and reliability for everyday scenarios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Lenovo USB-A Wired Stereo Headset Gen 2 - Stereo - USB Type A - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - On-ear, Over-the-head - Binaural - 3.28 ft Cable - Black
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











