Dual mode domination
Experience the thrill of gaming with the Lenovo Legion M410's Dual Mode connectivity. Its 2.4G wireless and wired connection offer unrivaled versatility for any gaming scenario. Lightweight and unfettered by cables, it's your ultimate gaming companion.
Pro-grade precision
Elevate your gameplay with the superior performance of the Legion M410. With a staggering 16,000 DPI, 400 IPS, and a 1000 Hz polling rate, this mouse guarantees ultra-responsive control, bolstering your gaming capabilities to unmatched heights.
A new league
True-to-life gaming is at your fingertips with the M410. A powerful Pixart 3335 sensor, 2.4 GHz SoC, and two-zone RGB encased in a stunning transparent shell provide 30M click durability switches and six programmable buttons for a customizable, immersive gaming journey.
- 2.4G and Wired connection
- Maximum performance with up to 16,000 DPI, 400IPS and 40g acceleration
- Adjustable 2 zone RGB light
- Rechargeable 800mAh battery
- On-the-fly DPI switch for quick, in-game adjustments
- 5 level DPI switch
- 6 buttons: left, right, wheel, DPI+, side 2
- Compatible with NVIDIA Reflex
- Support Microsoft Dynamic Lighting
- Support more customization by Lenovo LADM
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Power Source | USB/Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Cable/Wireless |
| Mouse Tracking Speed | 400 in/s |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Polling Rate | 1 kHz |
| Maximum Acceleration | 40 Gs |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Number of Programmable Buttons | 6 |
| Movement Detection | Pixart PAW3335 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 16000 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Hand/Palm Size | Medium/Large |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Cables | |
|---|---|
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |















