Overview
The Lenovo 110 Analog In-Ear Headphones feature a premium in-line mic that ensures you're heard when you want to be. Add to the mix a punchy 9mm speaker driver and you've got yourself an impressive listening experience. Plus with 3 sizes of ear tips to choose from, finding the perfect fit is a cinch.
Key Details
- Universal 3.5 mm Connectivity
- Excellent Audio
- Ultimate Control
- Delivers exceptional sound quality with maximum efficiency and reliance
- Compact, exquisite and portable earset
- The 110 earset provides plenty of freedom with wired connectivity
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for maximum usability
- Immense yourself in quality sound with this stereo earset
- In-ear form factor for your listening convenience and better reliance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 100 Hz-20 kHz
- In-line Mic feature for your convenience and ease of usage
- Tablet application/usage offers maximum reliability with dependable performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Lenovo Group Limited |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 100 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 0.35" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Gray |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
25 out of 25 (100%) reviewers recommend this product



