Dual 4K video support in a mobile dock.
If you work on the go and in the office and want to extend your visual productivity to include up to two additional screens, the UH1450P USB-C® Mobile Dock is the ideal portable docking station for you.
Delivering Dual 4K video support, 10Gbps data transfer speed, and up to 85W power pass-through, this driverless dock enhances your productivity anywhere.
An ideal choice for hybrid workers who want to travel with less weight and clutter, Power Delivery eliminates the need to travel with an additional power brick, and the compact 7-in-1 design includes two USB-A ports, two USB-C® ports, and one Gigabit Ethernet port to extend your productivity.
At your desk or on the go, the UH1450P is the perfect productivityenhancing travel companion.
Features include:
- Plug and play solution- no need to download, install, or update software
- USB-C® based devices (Thunderbolt™ 4, Thunderbolt™ 3, USB4®, and USB-C® Alt Mode)
- Windows 10 or above, macOS 11 or above, iPadOS 13 or above, and Samsung DeX
- Supports up to Dual 4K video
- Up to 85W power pass-through
- Fits into backpack or carrying case for easy portability
- Supports Samsung Galaxy, Note, and Tab devices
- Includes two-year limited warranty
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- USB Type C host interface Offers a more refined structure and safer to use connectivity
- Monitor device supported for your convenience and better usability
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for fast, dependable data transfer with added productivity
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage productivity with added dependability
- Portable mount docking station offers great flexibility, can be taken and used anywhere
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- 4 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- 1 Network (RJ-45) Ports conveniently allows Ethernet cables to transmit data and power instantaneously using a single network cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Kensington Computer Products Group |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 2 |
| USB Power Delivery | 85W |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4++ |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |

















