Click Click Go
The GO Charge Wireless Bluetooth Mouse is small, comfortable in your hand, and dare we say-kind of cute? Your everything go-to, it goes with you from desk to café to coworking space and beyond. We see you digital nomads. Three saved device connections means you can seamlessly switch connections as easily as you switch filters.
- Connect via Bluetooth or USB wireless dongle
- Easy switch between three saved devices (laptop, phone, tablet and more)
- Ultra-compact design for on-the-GO, travel
- 6 silent-click buttons
- RH/LH compatible with Windows, Mac OS and Chrome OS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | JLab |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Power Source | Batteries |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Version | 5 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Input Devices | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Oper | 32.81 ft |
| Mouse Tracking Speed | 28 in/s |
| Pointing Device Wireless Tech | Bluetooth/Radio Frequency |
| Polling Rate | 125 Hz |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mouse Size Class | Travel |
| Appearance | |
|---|---|
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | JLab |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | No |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
17 out of 17 (100%) reviewers recommend this product



















