Jabra Biz 2400 II | Engineered for the clearest conversations
- Breath-resistant microphone with noise cancelation
- Reinforced cord and programmable buttons for USB variant
- 40% lighter than competitors, soft pouch leatherette ear cushions, headphone padding and 360° flexible spin boom arm
- Category best quality and the lightest in its class
- Microsoft Teams Certified
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural BIZ 2400 II offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Features Quick Disconnect connector for dependable, high-quality data transfer and compatibility
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 150 Hz6.80 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette headband material ensures high strength and durability for everyday use
- PeakStop feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Jabra |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 300 Ohm |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Approximate) with Cab | 2.15 oz |
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Headband Material | Leatherette |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Jabra |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Quick Disconnect |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



