90 ~ 264 VAC; 127 ~ 370 VDC; NDAA Compliant
- LED power on indicator
- Fully enclosed 94V-0 flame retardant plastic case
- Short circuit/overload/over voltage/over temperature protection
- Class 1 power with earth pin
- No load power consumption ≤0.15 Watts
- Energy efficiency Level VI
- Compliant with EIASA 2007/DoE, NRCan, AU/NZ MEPS, EU ErP and CoC Version 5
- Built-in active power factor controller function
- Industrial -30°C to +70°C operating temperature
- Universal AC input/full range
- 3 pole AC inlet IEC320-C14
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transition Networks |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 370 V DC |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Maximum Output Current | 1.87 A |
| Maximum Output Power | 90 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
Transition Networks Industrial Power Supply, 90 ~ 264 VAC; 127 ~ 370 VDC - 90 W - 120 V AC, 127 V DC, 230 V AC, 370 V DC Input - 48 V DC Output - 1.87 A
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



