Overview | Powers large workflows. Fits a tiny space.
Get incredible high performance packed into an insanely petite Z2 Mini G1i AI workstation to tackle 3D design, real-time rendering, and basic model development. Fitting on a desk or behind a monitor, conveniently access ports. When your demands change, you have impressive expandability to upgrade.
Impressive Z mini power. Extraordinary expandability.
Get pro-level performance on a sleek, tiny AI workstation with low-profile NVIDIA RTX™ graphics and an Intel® Core™ Ultra processor, including K-Series. Easily upgrade memory and storage as work evolves with tool-less access.
Power AI-accelerated workflows
Accelerate AI workflows with the Z2 Mini G1i AI workstation. Iterate and problem solve faster on your local device with a powerful discrete GPU delivering AI TOPS while a builtin NPU takes on productivity tasks.
Slim design. Fits any space.
Create your ideal workspace with a versatile, modern design that can be positioned horizontally or vertically. Set it on a desk, mount it behind a monitor or attach it under a desk. Perfectly suited for rack environments, fit 6 units in a 5U rack.
Help protect our shared future
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and planet. That's why this device is EPEAT® Gold with Climate+ and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Independent Software Vendor Certifications
Work with confidence knowing your PC is certified by leading software vendors to ensure peak performance even on complex projects.
WiFi Connectivity
Wi-Fi 7 can provide higher data rates than Wi-Fi 6E
- Core Ultra 7 2.40 GHz processor delivers powerful performance for exploring new possibilities and enhancing your experience
- 32 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 1 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 280 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Mini PC form factor ensures added reliability and consistent performance for professional workflows
- Wireless LAN ensures smooth connectivity for quick file sharing and uninterrupted online access
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1851 |
| L3 Cache | 30 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX A1000 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Maximum Memory Bandwidth | 96 GB/s |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W880 |
| AI-powered | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |

































