- It supplies continuous power to your gadgets
- 330 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- AC Adapter provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 5.91 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- Delivers 19.5 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Barrel Connector | Yes |
| Universal Adapter | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| Maximum Input Current | 4.20 A |
| Maximum Output Power | 330 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Barrel Size | 0.18" |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 63 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.91 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 185°F (85°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



