HamiltonBuhl MACH-2 Deluxe-Sized Multimedia Headset with Steel-Reinforced Gooseneck Microphone
MACH-2 is the deluxe and stylish, robust and versatile Multimedia USB Headset from HamiltonBuhl that will connect to any device with a USB port, whether PC or Mac!
Featuring high quality integrated USB sound, noise-canceling steel-reinforced gooseneck microphone with on-ear cup volume control dial, soft leatherette ear cushions delivering excellent noise-isolation, and adjustable, folding headband, MACH-2 is designed for all-day comfort and easy compact storage.
With the exclusive Dura-Cord (chew, kink and knot-resistant, PVC-jacketed, braided cord), and an Anti-Lice storage bag (heavy-duty, write-on, moisture-resistant, reclosable bag that kills lice within 24-48 hours), MACH-2 Multimedia USB Headset is loaded with sought-after features.
The ideal companion for ever-growing and changing technology in the classrooms, this deluxe, over-ear multimedia USB headset is the high quality, durable yet comfortable accessory each student needs to get the most out of their high tech lessons.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 50 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Reinforced feature for improved reliability, ensuring consistent performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hamilton Buhl |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Hamilton Buhl |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5 ft |







