Glossy letter-size pouches feature built-in, ultraviolet protection that prevents fading and provides superior laminate. Premium materials ensure clear, durable results. Directional arrow guidance ensures correct pouch insertion into laminator. The 5 mil thickness is perfect for moderate handling, filing or posting. Pouches preserve, protect and enhance important documents and are compatible with all laminator brands.
- Compatible with all thermal laminator brands
- Offers Jam Free performance when used with a Fellowes laminator
- Features directional arrows ensuring accurate pouch insertion
- High-quality, photo safe materials provide excellent clarity and durability for your most important documents
- Premium ImageLast Laminating Pouches with built in UV protection prevents fading and provides superior laminate
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Fellowes , Inc. |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Laminating Sheet Width | 9" |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Sheet Size Supported | Letter - 9" Width x 11.50" Length |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |
Fellowes ImageLast Jam-Free Thermal Laminating Pouches - Sheet Size Supported: Letter 9" Width x 11.50" Length - Laminating Pouch/Sheet Size: 9" Width x 5 mil Thickness - Type G - Glossy - for Document - Durable, UV Resistant, Fade Resistant, Water Resistant, Jam-free, Photo-safe, Dry Erase Friendly - Clear - 50 / Pack
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





























