Universal Edge and Aggregation Switch Platform
The 5720 Series is a family of high-performance, feature-rich edge and aggregation switches designed for the next-generation digital enterprise. Available in 24 and 48-port gigabit and multi-gigabit models, the 5720 is a universal hardware platform, providing end-to-end secure network segmentation and advanced policy capabilities. Compatible with your choice of Extreme's flagship switch OS, the 5720 is a uniquely flexible, stackable platform that can be deployed across a range of edge, aggregation, and wiring-closet environments.
All models offer 90W PoE in support of NextGen powered Ethernet devices, such as digital signage, pan-tilt-zoom cameras, smart lighting, or point-of-sale terminals.
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Cascade to other network devices through the uplink port to expand your local area network
- Stack port provides an easy and hassle-free way to extend your office network
- Features 48 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Optimize the performance of business networks with 10 Gigabit Ethernet connectivity
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Extreme Networks |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| PoE Budget | 90 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 4096 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 48 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Extreme Networks, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slo | 2 |
| Expansion Slot Type | QSFP |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Stack/Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 5720-48MXW Ethernet Switch |

