Maximize focus and productivity anywhere with a headset powered by EPOS AI for personal audio with superb call clarity, stereo sound and adaptive ANC. Enjoy a unique UC optimized solution with machine learning enhanced microphone performance.
Adaptive ANC helps you regain concentration by monitoring your working environment and adjusts noise reduction accordingly, even reducing wind noise when outdoors so you can work efficiently whatever your situation.
Get straight into collaborative work via a dedicated button that launches Microsoft Teams on your PC via the dongle included. Stay organized with Alexa voice assistant and connect simultaneously to mobile and PC. Whether revitalizing your open office, working on-the-go, or enjoying a relaxed commute, ADAPT 600 boosts efficiency and improves wellbeing for today's mobile workforce.
We are rebranding from EPOS | SENNHEISER to EPOS branding on our products. During the transition period the same product may exist in both versions.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Go wireless and enjoy the music you love with the 660 headset for ultimate convenience
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 82 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 17 Hz23 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | EPOS |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 82 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 23 kHz |
| Minimum Frequency Response | 17 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 490 Ohm |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer | EPOS |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |