Designed to charge smarter | Powerful efficiency
Experience fast processing at a fraction of the size with the 130W USB-C GaN Slim Adapter from Dell. Made with gallium nitride (GaN) technology, it's capable of a more efficient flow because of its smaller and lighter form factor.
Intelligent design
Reduce your personal carbon footprint with a smaller adapter. The GaN-based design features 40-50% less chassis volume which produces less heat and is made with post-recycled materials.
Convenient connectivity
Use your laptop and charge its battery at the same time with 130W of power delivery. This adapter comes bundled with a 1m (3ft) power cord with a cable clip for easy storage.
- Good power efficiency and comparatively light weight
- 6.50 A current helps your device charge quickly
- 130 W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- AC Adapter provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- 3.28 ft cable length efficiently handles the installation to ensure quicker mounting with maximum usability
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
- USB Type-C interface offers a more refined charging structure and safer to use connectivity
- Delivers 5 V DC to ensure that your device is always ready to use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Dell Technologies |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 20 V DC |
| Maximum Input Current | 1.80 A |
| Maximum Output Current | 6.50 A |
| Maximum Output Power | 130 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 130W |
| USB Type-C | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 219.2°F (104°C) |
| Minimum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |





