The CyberPower PDU41002, an 8-outlet (front), 1U rackmount switched power distribution unit (PDU), provides 120V 20A output. It distributes power to 8 NEMA 5-20R receptacles from a single NEMA 5-20 or L5-20 (with adaptor) plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD controls.
- Size: 1U Rackmount
- Warranty: 3 year
- Plug type: NEMA (L)5-20P
- Outlets: 8 NEMA 5-20R
- Amps: 20A (Derated to 16A)
- Volts: 100 - 120 V
- Frequency: 50Hz/60Hz
- Automated notifications: Email, SMS Text, and SNMP Trap
- Phase: Single
| Brand | |
|---|---|
| Brand | CyberPower Systems |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Cables | |
|---|---|
| Cord Length | 12 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UL Listed | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











