The Creative Zen Air Pro brings new standards of audio immersion with Bluetooth® LE Audio, the next-generation of wireless audio streaming, which delivers undisrupted, lag-free audio experience unlike any other.
The true wireless earbuds boast a total playtime of up to 33 hours, 10 mm superior dynamic drivers, classic Bluetooth 5.3 with AAC audio codec, and more for an immersive audio journey. It also features Hybrid Active Noise Cancellation, Ambient Mode, and IPX5.
Audio | NEXT-GEN BLUETOOTH LE AUDIO
With Bluetooth 5.3 LE Audio, high-quality LC3+ (ULL), LC3, AAC and SBC audio codecs, the Creative Zen Air Pro deliver rich and uninterrupted audio streaming all day long. Enjoy improved wireless audio performance at significantly lower bitrates and power consumption with Unicast (CIS) and Broadcast (BIS) modes.
SXFI READY | SUPER X-Fi® SPATIAL HOLOGRAPHY
Super X-Fi technology recreates the same expansive depth, details, and soundstage of a high-end multi-speaker system on headphones. Hear every nuance and subtlety like how they are meant to be heard.
SXFI READY certified headphones are specially tuned to deliver optimal performance when paired with the SXFI App. Experience SXFI Spatial Holography on locally saved content on any device.
SXFI APP
Create a custom SXFI profile to enjoy a personalized SXFI Spatial Holography experience on your device.
ULTRA-LOW LATENCY AND POWERFUL AUDIO
To enjoy Ultra-low Latency Mode, launch the Creative app on your PC with the Creative Bluetooth LE audio transmitter connected to an available USB port.
The earbuds are also equipped with 10 mm custom-tuned dynamic drivers, professionally tuned to deliver great audio with a boost in the upper mid and high frequency.
Noise Control | HEAR WHAT YOU WANT
Featuring Hybrid ANC that utilizes feedforward and feedback microphones on each earbud, the Creative Zen Air Pro detects your surrounding sounds and monitors what you hear, effectively cancelling out surrounding noise so you can focus on what truly matters to you.
When you need to hear your surroundings, you don't have to pause the music. Simply double tap on the left earbud to switch over to Ambient Mode and let in just the right amount of surrounding sound-You can also customize the amount of sound to let in via the Noise Control module in the Creative app!
Battery | LONG BATTERY LIFE
The Creative Zen Air Pro offers up to 9 hours of playtime on a single charge, and up to total playtime of 33 hours, when placed in a fully charged case. If you are in a rush, place it on a charging pad* or quick charging delivers a full hour of use from only 5 minutes charging.
Communications | ENJOY ULTRA-CLEAR CALL EXPERIENCE
There are a total of six mics in the Creative Zen Air Pro, four for detecting and filtering background noise with ANC on, and two to pick up your voice for clear communications. The Creative Zen Air Pro is further enhanced by advanced AI-powered Deep Neural Network (DNN) noise cancellation technology, which uses a deep learning algorithm to effectively eliminate undesirable noise in real-time. It also lets you enjoy hassle-free, hands-free calls wherever you are, simply activate Siri or Google Assistant-just tap thrice on the left earbud.
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- True Wireless connectivity technology helps you always stay connected to your earset for uninterrupted productivity
- Immerse yourself in rich stereo sound with this earset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 32.8 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth earset
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Volume earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
- Noise cancellation helps boost concentration by reducing background noise and distractions for focused listening
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Creative Technology |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity (Charging Ca | 500 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Case |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Capacity | 60 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Codecs Supported | LC3plus |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 + LE |
| Bluetooth Profiles | AVRCP |
| Wireless Operating Distance | 32.8 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Active Noise Canceling (ANC) | Hybrid |
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Controls | Power |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Driver Size | 0.39" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 1.45 oz |
| Charging Case Length | 2.52" |
| Form Factor | In-ear |
| Charging Case Height | 1.73" |
| Charging Case Width | 1.14" |
| Earbud Weight (Approximate) | 0.19 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Sweat Proof |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer | Creative Technology, Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 11.81" |
| Cable Type | USB-C Cable |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IPX5 |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |





















