Help boost office efficiency and productivity with the user-friendly Canon imageFORMULA DR-C350 office document scanner, with its powerful document capture capabilities and dynamic ability to scan various document types-such as virtually any passport without a carrier sheet,-this scanner can easily convert paper-based documents into high-quality digital files for any office environment. Its compact body allows it to fit comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room.
Wide Range of Uses
e collaboration among individuals or workgroups in sectors such as:
- Government
- Financial / Banking
- Insurance
- Retail
- Transportation
- Rental and Leasing Services
- Legal Services
- And More...
User-Friendly Features
- Easy-to-use operation panel includes LCD display with user-friendly icons and controls.
- Ability to send scanned documents to third-party cloud applications using bundled CaptureOnTouch software
Reliable & Flexible
- Scans up to 50 ppm3, both sides in a single pass.
- Auto document feeder holds up to 100 sheets.
- Handles a variety of document types, including thick, thin, long, or oversized documents, plastic or embossed cards, and virtually any passport
Compact Design
Fits comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room.
Optimized for Data Extraction
Image enhancement for better Optical Character Recognition (OCR)
- Compact design: Easily fits in workspaces with limited space
- Scans up to 50 pages per minute, both sides in a single pass
- 100 sheet ADF capacity
- USB Type-C connectivity
- Backed by a three-year warranty and U.S. based customer support
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Canon |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Depth | 24-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 1 W |
| Maximum Power Consumption | 15.60 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| General Features | |
|---|---|
| Light Source | RGB LED |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Duplex Scanning | Yes |
| Scan Color | Grayscale |
| Media Type | Paper Document |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | 2" x 2.10" |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Duty Cycle | 8000 |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 100 |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 100 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |



























