- Makes it quick, convenient, and simple to adjust and reposition connectors in a secure mounting system
- Can withstand a maximum weight of 88 lb
- Compatible with the screen size of 45"
- Built with steel product material to offer usage dependabilty and durability, ensuring prolonged use
- Tilt feature for better reliance and usability
- Glass application/usage allows adaptability with easy installment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | BenQ Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 45" |
| Minimum Screen Size Supported | 35" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Minimum Load Capacity | 4 lb |
| Maximum Load Capacity | 88 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | BenQ Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



